Pouhý zvuk a obraz už vám ke kvalitnímu zážitku v kině nestačí? Tradiční způsob filmu známe již přes devadesát let, a i proto se nám může zdát někdy nudný. Klasické projekce vystřídaly tři dimenze, které jsou v posledních pěti letech maximálně žádané. Filmové zážitky však chtějí jít ještě mnohem dál!

Všechny vaše smysly dokáže naplno zaměstnat 4D kino. Promítané je sice stále jen ve třech dimenzích, tu čtvrtou však dokáže zprostředkovat speciálně upravená sedačka. Pocítíte tedy nejen vizuální vjem, ale díky hydraulickému mechanismu sedačky můžete zažít otřesy jako při výbuchu nebo pocit přetížení při letu stíhačkou. Nejmodernější sály si dokonce vysloužily označení 5D, kde ventilátory na sedačkách simulují pocit větru a generátor vodní páry zase déšť. Dnes už nemusíte na výlet do Jižní Ameriky, abyste se cítili jako v opravdovém pralese!

6D či 7D film je zatím jen reklamní tahák

Kroutíte hlavou nad označením 6D či 7D? Děláte správně. Užívané technologie si tuto nálepku nezaslouží, protože nejdále jsou skutečně kina s pěti dimenzemi. Označování kinosálů však nemá žádný oficiální standart, proto vám může provozovatel naslibovat v podstatě cokoliv. Čím by se vyznačovala další dimenze navíc? Musela by přinést pohyb okolních stěn. 6D můžete zakusit pouze v případě, že se sami zúčastníte děje. Například pomocí speciální zbraně zastřelíte pár vetřelců, kteří vám nejsou ve filmu pohodlní. Pokud už nefandíte ani 3D brýlím, zkusit můžete speciální helmu, která vás vtáhne do virtuální reality. Zažijte Matrix na vlastní kůži!

A nejen to. Nelíbí se vám, jak hlavní hrdina reagoval? Chtěli byste se do něj vcítit? To je možná hudba budoucnosti a další vývojový stupeň kin. Sám divák si bude moci určit, kam bude děj ve filmu směřovat a z jaké pozice jej bude sledovat. Film každému na míru a v mnoha variantách. Vidíme se v roce 2016, nejen ve virtuálním světě!